Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fláje z Aslanu

Fláje z Aslanu

flaje.jpg

 

flaje.png

O t e c :   1 1 7 9   P i c o

M a t k a :   T a w n a   F i r  e f l y

Příběh narození (3.6.2013)

2.6. 2013 odpoledne se Světlušce šíleně zvětšilo vemeno - do velikosti velkého ovčího vemene nebo vemene horší kozy. Jestli nebude do zítřka hříbě, tak tam má kobyla nádor, okomentovala jsem si to (moc mě to neuklidnilo). Zahrada je obsazená, po vytrvalých deštích protekla stará střecha nad dosavadním rezervním boxem - přesunula jsem proto ohrádku do stodoly, kterou nyní užívají pouze 2 holštýnky a připravila porodní box zde.

Světlušku se mi ale nepodařilo chytit ani s pomocí Jiříka, ani pomocí 4 rozkrájených mrkví. Světluška kolečko mrkve zezobla z ruky, ale chytit se přesto nenechala. Zkoušela jsem to víc jak hodinu, stale jsem za kobylou chodila, otravovala ji, přemlouvala, nic. Nechala se hladit, ale jak jsem ukázala druhou ruku s ohlávkou či pouhým vodítkem, zdrhla mi. Už jsem ji i držela za hřívu, ale neudržela... Nejenom já tušila, že se porod konečně doopravdy blíží, věděla to i Firefly a chtěla se hřebit venku.

To, že se mi nepovedlo zavřít Světlušku do stodoly, znamenalo nutnost kontrolovat ji venku ve výběhu. Poslední kontrola za šera (ale ještě bylo vidět) byla O.K., další před půlnocí také - stádo bylo kousek od branky a Světlušku jsem našla mezi klisnami jako by se nic nechystalo, další výprava do ohrady byla po půlnoci - a přestože jsem Světlušku nalezla v pohodě, cesta od ní k brance výběhu nedopadla dobře pro moje holinky. Utopila jsem jednu z nich v hlubokém marastu, a při tahání ven urvala vršek této staré boty... domů jsem šla bosa

Další kontrolu jsem tedy mohla uskutečnit až za světla - 3. června. dsc_0441.jpgAni za denního světla není už "poníkovská" louka dostatečně přehledná, protože plevel, který poníci nebaští, dorostl tak, že se za ním mohou schovávat, takže že má Firefly konečně (měsíc očekávané) hříbátko, jsem zjistila, až když jsem Světlušku nalezla "zašitou" stranou ostatních... Ostatní koně mne doprovázeli, takže jsme zburcovali ochranný pud matky Firefly a ta nechtěla, aby se kdokoli k jejímu pokladu přiblížil. To jsem ještě neviděla - dala svoji hlavu přes hřbet hříběte a prsy jej tlačila docela fofrem 20-30m pryč a pokud ji ostatní pronásledovali, klidně to zase zopakovala! Nechápu, jak to hříbě zvládlo, že neupadlo, když ho máma sotva narozené nutila chodit bokem, tlačila ho tam a zase jinam, chuděrku malou. Zjistit pohlaví hříbátka se mi tedy nepodařilo, muselo mi stačit zjištění, že je živé a zdravé. Začala jsem mu říkat Plaváček, protože v Čechách kulminovaly v té době povodně a i naše louka se začala blížit spíše močálu než pastvině...

dsc_0368.jpgDopoledne se mi podařilo hříbě odchytit. Nejprve jsem uklidnila Firefly další mrkví, a pořád kolem jí a hříběte číhala - až jsem byla úspěšná a malou držela v náručí! Světluška to nepochopila - hříbě v mých rukou "neviděla" - běhala splašeně po louce, řehtala, hledala svého potomka, nepomohlo, že jsem ji volala a hříbě ve svém náručí jí ukazovala... Nakonec nezbylo, než hříbě pustit, protože jeho máma zabíhala v hledání dál a dál po celé louce... Jak jsem hříbě pustila, zařehtalo a mama hned k němu. Jenže to znamenalo znovu hříbátko chytit. Naštěstí promočenému hříběti bylo mé objetí asi příjemné, a vklouzlo mi do rukou skoro samo. Tentokrát Světluška pochopila, že se hříbě neztratilo, ale je u mě a doprovázela mne až do stodoly. Musela jsem tu a tam hříbě postavit, abych ulevila zádům, v té chvíli se Světluška pásla a čekala, až se půjde dál. Tak jsme prošly brankou, kolem silnice, dvora až k boxu. Konečně jsem měla obě doma, tam, kde mohly být dávno, kdyby Firefly neblbla.

Světluška se pod střechou roztřásla zimou - už ji nezahřívalo obíhání hříběte a jeho hlídání před ostatními. Dostala suchou deku (postupně vlastně vystřídala tři, než byla úplně suchá). Malá projevila opět velkou šikovnost - ani deka visící Firefly kolem boků jí nezabránila se od mámy napít, i když jsem jí to hodně zkomplikovala.

dsc_0462.jpgStále ještě jsem hříběti nevybrala jméno. Přitom mám nasbíráno spoustu krásných jmen pro potomstvo všech klisen cca na 10 let... Jakmile nějak natrefím na zajímavé slovo, už si ho poznamenávám a čeká na budoucí využití. Některá jsou favorizovaná, ale konečné pojmenování raději nechávám až když se hříbě narodí, aby se jméno ke hříběti hodilo.

Když se letos měla hřebit Sametka, bylo její hříbě zamluvené a jména vybrána předem. Klisnička se měla jmenovat SEINA. Napadlo mne, jestli by bylo možné celý ročník pojmenovat po řekách a opravdu jsem každému možnému hříběti snadno našla pěkné "říční" jméno. Jenom u Firefly byl problém - nebylo z čeho vybírat. Nalezla jsem jedinou možnost, říčku Fláji, častěji nyní jmenovanou jako Flájský potok, když název Fláje je využíván pro vodní nádrž. Moc se mi toto jméno nelíbilo, ale když už bych tedy měla ročník pojmenovaný po řekách, tak by Světluščino hříbě nebylo vyjímkou.

Hledala jsem po identifikaci pohlaví hříběte, které jméno by se k hříběti hodilo, dvě tři si stále potichu opakovala, nádherná jména (neprozradím, mám je na příště), ale žádné nebylo to pravé pro Plaváčka. Jedině to, co jsem nepovažovala po nešťastném ohřebení Sametky za použitelné... ale jakmile jsem o něm začala přece jen uvažovat, hned mi ke klisničce pasovalo!

Tak máme Fláji  (protože Fláje se skloňuje stejně jako Ohře, Mže, Dyje nebo Metuje dle vzoru nůše).

Celý rodokmen zde

Výstavní úspěchy:

2013 - přehlídka hříbat Bernartice - 3. místo mezi hříbaty pony a malých plemen

2013 - výstava Plasy - vítěz třídy hříbat SHP - minityp, šampion hříbat výstavy

2015 - výstava Plasy - vítěz třídy mladých SHP minityp, šampion mladých výstavy SHP

2015 - výstava Lysá nad Labem - vítěz třídy mladých SHP minityp

2016 -  výstava Pardubice - vicešampionka tříletých klisen

2017 -  výstava Pardubice - vicešampionka chovných  klisen 

 

Hříbata:

2017 - Aslan Faith - prodaná

2018 - Aslan Raffael - prodaný

2019 - Aslan Rudolf - prodaný