Jdi na obsah Jdi na menu
 


Září 2013

6. 9. 2013

img_0191.jpg6. září - odeslány přihlášky na výstavu v Lysé nad Labem (Kůň 2013), vše do kategorie minityp: do hříbat Locika z Aslanu, do mladých Grácie z Aslanu, do tříletých Amber z Aslanu a Elizabeth z Aslanu. Z obou hříbat, které letos dosáhly na titul šampiona hříbat výstavy (Locika v Chomutově, Fláje v Plasích) jsem dala přednost staršímu z nich, jede tedy LOCIKA. U mladých není z čeho vybírat, ve stádě je jediná klisnička této věkové kategorie - GRÁCIE. Zatím se jí letos "na západ od Prahy" dařilo (1x šampion, 1x vicešampion), tak je potřeba porovnat její kvalitu ještě s jinými poníky. Tyto juniorské kategorie jsou ošemetné, zvířata se ještě mění, takže předpokládat úspěch nebo neúspěch není možné, hodně bude záležet na zdařilém předvedení.

Match AMBER a ELIZABETH jsem naplánovala úmyslně - kde jinde, než před zahraničním rozhodčím zjistit, která klisna vice odpovídá ideálu shetlandské krásy? Výsledek Elizabeth vloni v Chomutově a obodování na svodu vyznívá v její prospěch, take podzimní termín výstavy by jí měl nahrát, ale kobylka je nervoznější než pohodová Amber, která může lépe zvládnout předvedení. Mám možnost předvést 2 klisny v téže třídě díky naplánované výpravě s přáteli, bude tedy vodičů dost, děti si chtějí vyzkoušet take soutěž mladých vystavovatelů.

7. září - výlet s Irenou na Hengstparade Moritzburg, k mému překvapení jela i Magda, takže jsem si nakonec výlet užívala se dvěma přítelkyněmi  

Fotky od Ireny a moje, které, ač dělané malým kompaktem jen tak na památku, mne překvapily, že na tu dálku 19. řady je na nich přece jen něco vidězt.

526560_589622414429311_1746462693_n.jpg12. září - odchycena Agra a odvedena s maminkou do ohrádky ve stáji, poté přesun Gemini, Guinevery a Duhy do velké ohrady - v malé dvouhektarové zbyl Pico sám.

Večer Filip s Locikou a Šárka s Amber trénovali vodění koní, oba jsou šikovní. Locika chodí velmi dobře.

rusty-a-ria-1.den-014.jpg13. září - ráno přivedení Pica (uvolnění malé ohrady), odvedení Aletky do velké ohrady - Pico dělal společnost hříběti, dokud nebyl čas nakládky. Hříbě šlo ochotně na vlek, jen na rampě zazlobilo. Agru jsme odvezli do Kadova, kde si ji převezme majitelka. Odtud jsme se vypravili do hřebčína Marah, kde jsme naložili klisny Trefynys Imeldu (Rusty) a Marah Ikarii (Riu). Zde se hříbě naložení bránilo více, ale nakonec se nám ho podařilo naložit i dovést s maminkou do Málkovic v pořádku. Skoda, že Petr spěchal, bylo by krásné si o poníkách dlouze povykládat!

14. září - trénink pro mladé vystavovatele, ohradila jsem kužely náš tréninkový výstavní ring, načež Lizzy se zakousla do jednoho kužele a utíkala s ním pryč ... Trénovali jsme stání s dobře zastaveným koněm.

15. září - pony školka - Anička na Aletce, obejití velké louky. Později přijel Jirka s Martinou a nafotil Rusty a Riu - fotky zde

16. září - trénink vystavovatelů - trénován klus dokola. Nakonec jsme si zkusili "výstavu nanečisto" včetně rovnání pořadí, potřásaní rukou (ještě že mne tento detail napadl - není to jednoduché, co už sama dělám automaticky - podržet koníka chvíli levou rukou), čestného kola...

19.září - vyšetření klisen na březost

dsc_1893.jpgNejprve jsem musela uvolnit stáj - na volné ploše stála ohrádka s Picem. Tomu jsem udělala u domečku v zahradě malý "padok" - nemůže běhat po celé zahradě, jsou tam jabloně a ořešáky - padanky by ho mohly ohrozit na životě.  Po přesunu Pica následoval odchyt  Gemini s Guineverou (do ohrádky, tedy odchyt hříbátka), pak uvázání Sametky a Aletky u stromu, poté uvázání Lociky a nakonec odchyt Lotte (ukecala jsem ji). Poté transport kobyl do stáje - tedy čtyři cesty - Lotte s hříbětem, Sametka, Aletka - tyto přes branku, Gemini s Guineverou přes stodolu - hříbátko se ještě špatně void a hrozilo by, že než bych ho dostala z ohradníku, zdrhla by brankou ještě některá další klisna...

Ing. Straka dorazil nedlouho poté, co bylo vše připraveno. Vyšetřovali jsme v pořadí Sametka - je březí - čeká 14. hříbě, Lotte - také březí, Aletka - taky březí, čeká 4. hříbě, a nakonec Gemini - čeká 7. hříbě.

Vyšetřila jsem jen kobyly, u kterých výsledek potřebuji znát nyní - 3 klisny v akceleračním program a 1 cizí klisnu. S hřebci běhaly také Světluška (ta zatím březne dobře), tříleté Amber a Elizabeth (o jejich plodnosti tedy nic nevím), a Duha, která by mě hříbětem fakt dost překvapila... Nevím tedy celkový počet březích klisen, nechtěla jsem holky zbytečně trápit, vždyť dokud není živé zdravé hříbátko, může se stát ještě leccos, ale měli bychom mít, když to dobře dopadne, příští rok 4-6 hříbat.

Po vyšetření jsem Sametku s Aletkou přidala do výběhu k Rusty a Ikarii, protože Rusty naznačovala několik dní, že by ráda ke stádu (postávala v rohu, běhala podél dělící ohrady), ale bojím se ji tam přidat, když je tam tolik velkých koní - raději budu přidávat poníky k ní a pak se stádem teprve k těm "habánům".

Gemini jsem nechala ve stáji, aby zůstala suchá a čistá na zítřek a vedle v ohrádce zůstala také Lotte s Locikou.

nataceni-036.jpg20. září - účast při natáčení reklamy ve westernovém městečku Halter Walley v Dnešicích - "hérečkou" byla Gemini a nakonec i velmi obdivovaný prcek Guinevera. Jako záložního koně a společníka Gemini při čekání jsme měli sebou také Sametku.

Filmování bylo zajímavé, chtějí od vás 5-10 kroků, ale 20x zopakovat a jsem zvědavá, jaký bude výsledek, až to ve střižně a v počítačích upraví... Gemini projevila svatou trpělivost, a slušelo jí to.  Však se na ni na pastvinách byli 3x předtím podívat (produkce, pak režisér) a "konkurz" na roli vyhrála - i když mě by se víc líbila v té roli Sametka .

Ale velmi se mi zamlouval cattering zajištěný primo produkcí- účastníci natáčení jsou přímo hýčkáni..., dobrý čaj, listové pečivo k snídani, ovoce a chlebíčky ke svačině, oběd s dvěma chody - na další pokrmy jsem už nezůstala . To vše ve vyhřívaném party stanu... Naproti tomu zázemí pro koně majitelé areálu nabídli velmi nouzové, tak jsem si k jejich nevůli přestěhovala ohradu pod volný přístřešek, ale neviděla jsem důvod, proč by během čekání na počasí mělo na mé poníky zbytečně pršet! Svým dovezeným senem jsem koním nastlala (aby nebyly řeči, že stelu poskytnutým) a poskytnuté seno krmila.

21. září - z výběhu U háječku, kam jsme je "složili" včera, vypuštěny ke stádu Sametka, Gemini a Guinevera, poté převedena Rusty s Riou.

dsc_1865.jpgStádo SHP se po proběhnutí spojilo v jejich prostoru u pole s kukuřicí, dvě ČT kobyly se proběhly s nimi, tak duo R+R honila jen trojice zbývajících ČT, a ty jsem odlákala na kousky chleba, takže moc Rusty s hříbětem neprohnaly a ona se mohla začít pást na lepší pastvě U silnice.

Odpoledne jsem se pokusila chytit Elizabeth, ale vyškubla se mi. Naštěstí krátce poté, co jsem pokusy "normálně" chytit Elizabeth  vzdala, přijeli pomocníci - Šárka s malou Šárkou a Filipem. Uvázali jsme ve stáji Lotte a Lociku, rozebrali obě ohrady a z hrádí přenesených do výběhu postavili lapací ohradu, do které jsem nasypala oves. Pak jsme se snažili přilákat koně, ale přišli jen ČT a Grácie, tak ty velké, až na valacha, jsme zavřeli ke stodole, aby nepřekáželi. Shetlandi se za name nehrnuli, Elizabeth sice pomocníci přilákali na půl cesty, ale pak odběhla zpět ke svým novým kamarádům - Rusty a Riou. Plašanka k plašanům? No - pomalu jsem se loučila s vizí předvést v Lysé dvě tříleté klisničky v duelu proti sobě...

Poslední nápad mi přišel dost nesmyslný - když se tak Elizabeth kamarádí s welši, co je použít, aby ji přilákali do chytací ohrady? Jenže - Rusty moc komunikativní nebyla ani v menší ohradě, musela jsem ji "přemlouvat", aby si vzala jablko a ještě víc, aby se nechala uchopit za ohlávku. První den ve velké ohradě mi přišlo dost marné chtít ji chytit... Ale po obvyklých zdráháních se Rusty chytit dala! A já už ji nepustila, i když mi ji hnědý ČT plašil, i když jí odběhlo hříbě, a nakonec zavedla ji i Riu ji následující do chytací ohrady. Celou cestu nás následovala i Elizabetka a jakmile také ona vešla mezi hrádě, pomocníci hbitě ohradu zavřeli přisunutím hrádí k sobě. Poté jsme vypustili welšanky a Lizzy ohrádku zmenšovali tak, až už neměla kam utíkat... Spolu se stále "asistující" Grácii jsme obě kobylky dovedli do stáje, pak znovu pro hrádě, postavit kolem kobyl dvě ohrady - jednu pro Lotte s Locikou, druhou větší  pro Elizabeth, Grácii a nakonec přivedenou Amber. Gracie ale své družky zlobila a tak jsme ji oddělili rozdělením větší ohrady na dvě malé. Konečně jsme se mohli věnovat čištění a česání koní...

Večer jsem do uvolněného výběhu U háječku převedla Pica. Něco přes týden byl zavřený, teď zase bude mít pohybu dost a na kobyly aspoň vidí...

22. září - výstava v Lysé - samostatný příspěvek. Zde tedy jen stručné zhodnocení - nepřivezli jsme si z Lysé žádný titul šampiona, ale vzhledem k tomu, že shetlandi celkem soutěží (dle věku, pohlaví a typu) v 10 třídách, z nichž jsem 2 vyhrála se svými koňmi (soutěžila jsem jen ve 3), jsem s výsledkem spokojená.

23. září - 2. natáčecí den s Gemini.

dscn0568.jpgJedním z důvodů, proč jsem nevyčkala na konec národní výstavy SHP v Lysé byl, že jsme dnes pokračovali v natáčení reklamy, proto jsem se včera musela vrátit tak, abych ještě za světla odchytla Gemini a Guineveru a přichystala si je na ráno do stáje, dale vybalila přepravní bednu a zabalila vše, co potřebujeme sebou k převleku koně na westernového

Den jsme zahájili ubytováním koní a pak šli posnídat. Já chci pracovat u filmu  - takové dobrůtky, to by se mi líbilo!  Po nejlepší snídani v mém životě se šlo tvrdě pracovat. Opět tedy mockrát tam a zase od začátku, s maximálním pošetřením malé Gemini, s přestávkami na kojení (taky třeba, zatímco kobylka odpočívala, šel herec vedle velkého koně pěšky, což pro natočení detailů obličejů kowbojů stačilo, viděla jsem i jiné triky). Samozřejmě tam Gemini nebyla pronic zanic a své si také odpracovala. Já jsem se tentokrát starala hlavně o Guineveru, takže jsem si to víc užila. Obhlídla jsem i to, co se doopravdy zabírá do kamery - no, to by člověk fakt neřekl, jak obyčejná skutečnost před vašima očima vypadá na širokoúhlém záběru neobyčejně. Co vše je ale schované, protože v záběru kamery není ... Následoval oběd chuťově a výběrem na úrovni hvězdičkového hotelu. Bohužel si člověk do žaludku nacpe jen jedno jídlo - co jsem si vybrala z nabídky, chutnalo úžasně! Po obědě ještě znova opakované záběry téhož z jiného úhlu a konečně režisér rozhoduje - děkuji všem, končíme!

PS: nakonec ze dvou natáčecích dní pár vteřin

27.září - pony školka - Evička na Gemini

29. září - pony školka - Anička

Nejprve přijela Dana s Vašíkem "prubnout" Rusty, nasedlali jsme ji, ale na svezení se mi zdála ještě příliš nervozní. Tak jsem ji se sedlem jen povodila a poté povozila Aničku, která mezitím dorazila, na Amber. Provazovou ohlávku jsem pak půjčila Daně na Laru, aby se na ní mohla svézt, když to na Rusty ještě nejde. Sedlo jsem poté dala ještě Gemini, kterou jsem vodila jen pomocí vodítka kolem krku - nechtělo se nám z louky pro další ohlávku :-). Dana povozila na Laře i Vašíka.

Fotografie Gemini ve "westernovém" vybavení vzbudila velkou diskuzi jak v mé návštěvní knize, tak na Facebooku: jak to, že má udidlo?

dscn0578.jpgTak tedy nejprve pár řádek pro vysvětlení, proč mě někteří považují za jakéhosi zásadního nepřítele naužděných koní. Všeobecně se snažím, aby cokoliv, co s koňmi dělám, bylo pro ně v rámci možností příjemné. Takže opravdu hodně pracuji s koňmi na ohlávce, málo na uzdečce. Před lety na výstavě v Plasích jsem omylem předvedla hřebce Pica bez udidla. Že nemá udidlo, jsem si díky jeho "šílené" kštici všimla až v ringu (koně připravoval můj tým), současně se divila, jak mi pěkně na ruce jde.  Podruhé jsem využila, že propozice chomutovské Shetland pony show nepožadovaly u hřebců udidlo - a Pico tenkrát získal titul šampiona celé výstavy. Potřetí jsem předvedla hřebce v Pardubicích před 2 lety - a to mi už "neprošlo". Přestože ve všech 3 případech hřebec nezazlobil a nedělal žádné problémy, musela bych ho příště předvádět opět s udidlem a to se mi nechtělo. Od té doby tedy vystavuji jeho potomstvo, stejně má Pico ocenění vyhráno docela dost!

V úvahách na svých stránkách i ve zpravodaji jsem se pokusila vest lidi k zamyšlení nad potřebností uzdit minishetlandské hřebce, pokud jsou ovladatelní jen na ohlávce, ale nepochodila jsem. Přestože později mi dvě chovatelky sdělily, že můj názor sdílí, veřejně se za něj nepostavily a tak diskuze skončila zamítnutím možné změny pravidel. Přestože jsem pouze propagovala názor "udidlo někdy nutné je, někdy nutné není", pro otevřeně oponující bylo možná jednodušší považovat mne za blázna odmítajícího jakékoliv využívání udidla v hubě koně. Jinak si skutečně nedovedu vysvětlit, proč fotka koně s udidlem vzbudila tolik otázek...

dscn0577.jpgTak tedy - blázen snad nejsem. Ani osoba, co neví, co vlastně chce. Neodmítám udidlo, jen bych si přála, aby i na výstavách bylo na rozhodnutí chovatele, jestli svého minishetlanda předvede na uzdečce s udidlem, nebo na ohlávce. Myslím, že chovatelé jsou soudní i inteligentní, aby se dokázali rozhodnout, co na svého minihřebečka použijí, aby jej i v neznámém prostředí bezpečně ovládali, nebo třeba i podle toho, co jejich hřebečkovi sluší.

Ano, klisna Gemini vyfocená vystrojená na natáčení má v hubě udidlo, protože je prostě ve filmovém "převleku". Požadavkem produkce byla westernová výstroj, takže jsem vyštrachala v sedlovně dlouho nepoužité westernové sedlo, a k němu bylo potřeba něco na hlavu koně. Protože western nejezdíme, ani moc nepoužíváme uzdečky, využila jsem uzdečku koupenou s Picem s westernovými prvky a zapnula do ní udidlo, obyčejné stihlo. Mám sice ve "sbírce" udidel i malou páku, která by možná působila ještě autentičtěji, ale protože na poničce měl jezdit "nejezdec", sáhla jsem po co nejpříjemnějším udidle. Režisér sedlo i uzdečku bez připomínek schválil. Zbytek vybavení dodala produkce - na Gemini jsme napasovali brašny, pouzdro na zbraň s "brokovnicí" a stočenou deku. V téhle chvíli jsem kobylku uvázanou před saloonem vyfotila.  Na ohlávce by to opravdu v tomto případě nešlo, i když mimo natáčecí chvíle, kdy kobylka odpočívala, pochodovala po areálu třebas jen s vodítkem kolem krku (bez uzdečky, bez ohlávky), nebo jsem jí alespoň rozepla lícnice, vyndala udidlo a nechala svačit bez něj.

Točilo se ve westernovém městečku, jezdci byli ve westernovém oblečení, koně westernově nasedláni, naužděni. Protože opravdu nejsem zarytým odpůrcem uždění koní, neviděla jsem v udidle v hubě Gemini žádný problém. A bohudík, ani ona udidlo nijak neřešila, ačkoliv nevím, kdy ho v hubě naposledy měla. 

Vrátím se ale přece jen k původnímu tématu povinného udidla v hubě hřebců. Mezi oběma natáčecími dny proběhla výstava v Lysé. Zde pozorný divák mohl při klání minishetlandů vidět jednak, jak bravurně předvedla Magda Skalická svého dvouletého hřebečka na ohlávce, ale o něco později také byly vidět u některých dospělých klidných hřebců, jak jim hubičky melou kvůli předepsanému (ale podle mého názoru zbytečnému) udidlu.  Škoda, že nad tímto nikdo moc nepřemýšlí - rejpat do mě kvůli fotce Gemini s udidlem je patrně zábavnější?  

dsc_1955.jpg