Jdi na obsah Jdi na menu
 


Červen 2014

2. 6. 2014

103-1493.jpg2. června - malá rekapitulace: stále máme doma, v zahradě a na pastvinách 22 poníků, z toho je 16 našich (2 plemenní hřebci, 8 dospělých klisen, 3 roční a 3 letošní hříbata).  V zahradě pobývá Tawna May-Bea s hříbětem, je zde na připuštění, ale zatím se pořádně nerozříjela.

Na farmě opásá trávníky Quiri. Denně ho beru na procházku k jeho budoucímu stádu. Amber by žádala připuštění, ale není po porodu v pořádku a hledám jí spíš nový domov, protože jde jinak o hodnou, krásnou a obsednutou kobylku. Grácie naopak na hřebce "vyjíždí", tak asi zabřezla. A ročky zatím "nemají nárok"

U Pica je celkem 10 klisen. Zosje komanduje skoro všechny, Lisette zase žárlí na Světlušku (když šla Světluška ke koni, musela jsem Lisette odhánět, aby se mohl Pico snažit o další hříbátko)  Lusi a Joly se naštěstí zdržují spíše mimo stádo, jen málokdy je Pico zažene k ostatním.

103-1488.jpgÁrie je mazel nad mazly, Slávia už také pochopila, že člověk umí báječně drbat, zejména když na to má (psí) hrablo. Je velmi statná, jsem zvědavá, jak se bude líbit v Plasích na výstavě. Stále váhám, zda-li si ji mám ponechat aspoň do dospělosti (vychovat ji s Árií), nebo prodat, minísek z ní určitě nebude, ale rozhodně z ní bude skvělá klisna!

Árii si nechám místo Amber, čímž bude naplněno malé pravidlo (připouštějící výjimky) o tom, že bych chtěla držet z každé rodiny jen 2 klisny. Ze stejného důvodu hodlám zredukovat rodinu G a uvažuji o prodeji buď Guinevery (ale má bezva odznak) nebo možná dokonce i Gemini, ale tato varianta by přicházela do úvahy až příští rok (poučila jsem se z porodu Amber, že plánování naráží na to, že: "neštěstí nechodí po horách, ale po koních").Takže zatím je jistý  pouze prodej Ping Ponga, u ostatních mne nic k prodeji zatím nenutí, protože ti se mi vejdou do 15 kusů mého "limitu" (daného tím, že víc koní přes zimu doma mít nechci).

103-1466.jpgOtázkou také je, jaká bude v příštích letech dotační politika. Mluví se o podpoře chovu skotu, ať už přímo, nebo tak, že kdo chová skot, získá vyšší sazbu dotací než farmáři bez chovu skotu. To by mluvilo pro ponechání masného stáda, ze kterého je zatím jen symbolický užitek. Ovšem pokud se k tomu EU a česká legislativa nepostaví tak, jak avizovali, budeme zvažovat, jestli nezrušíme po dojených kravách také ty masné. Pak by zatížení pastvin VDJ bylo pouze na koních,  a rozšířila bych jejich (zimní) stavy nad 15 ks. Nyní jsem plánovala tento cílový stav - 2 hřebci, každý 5 chovných klisen a cca 3 mladé klisničky (1 a 2 leté) = 15 ks (plus podkobylčata).  

5.+ 6. června - připuštění Bess hřebcem Quiri, v neděli už pištěla a skok se nezdařil.

dsc_3756.jpg7. června - už už se nám podařilo připustit klisnu May-Bea, nechala se očichávat, olizovat, užila si celou předehru, stála vzorně - až do chvíle, kdy se Pico přece jen rozhodl na ni skočit (vyhazovala a kopala)

14. června - tak před týdnem to říje nebyla, ta začala až dnes. Konečně tedy - 28. den po porodu! - si Maya dala říct a hřebec ji připustil. Využila jsem toho, že pod hřebcem stojí a nezdrhá a ohlávku, co si stáhla na krk, jsem rozepla a zapnula zase na hlavě :-)

dsc_3423.jpg15. června - den plný událostí. Nejprve nám "ukradli" hřebce Quiriho. Samozřejmě neukradli, ale už už jsem si myslela, že ano. Ráno jsem hřebce nenašla "ani živého ani mrtvého". Našla jsem nejprve prázdný box, tak jsem letěla ke koním - buď se šel podívat na May-Beu, nebo vesele připouští roční kobylky, nebo se rve s Picem? Ale Quiri nebyl nikde ani vidět, ani slyšet. Divné. Picovo stádo si dávalo dvacet uprostřed louky, včetně hřebce. Vypadali strašně unavení... Je to po honičce dvou hřebců? Kde Quiri je? Prohlédla jsem okolí pastviny, prolezla vysokou trávu za ohradníkem, ve které by hřebeček mohl být nepovšimnut, prohlídla jsem příkopy u silnice, zda Quiriho nesrazilo auto, prošla jsem několikrát pastvinou (třebas se honili a Quiri dostal infarkt a leží někde skrytý za bodlákem?), nikde ani stopa. To není možné... Tak to ho někdo ze stáje ukradl? To snad není pravda!

dsc_3437.jpgNaštěstí hřebečka opravdu nikdo neukradl, jen se z nepochopitelných důvodů vydal na špacír na druhou stranu, než jsou výběhy. Takže byl nalezen, jak pochoduje po krajnici ve vedlejší vesnici. To se mi ulevilo! Tak jsem se s ním zase prošla domů :-)

2. připuštění klisny Tawna May-Bea

Málem jsem prodala (závazně zadala) hřebečka Ping Ponga, ale nakonec z toho nic nebylo, neboť chovatelka již má jeho polosestru po otci Picovi :-(

dsc_3310.jpgZájemce o připuštění dvou svých klisen - nejprve telefonická domluva, poté se přijela paní na moje hřebce podívat a chtěla bych každou ze svých dvou klisen připustit jiným hřebcem - aspoň si Quiri zase "užije" a nebude to zas jen na Picovi (už má letos 11 připuštěných klisen).

Domluvy s majiteli 4 klisen ve stádě Pica, že už bude možné jejich odvezení (pokud bych nemusela cca za týden stěhovat Picovo stádo do výběhu U háječku, tak bych tu cizí klisny klidně nechala, protože trávy je ve výběhu U silnice dost. Ale je potřeba tento výběh spojit s výběhem Pod humny, nyní posečeném, aby krávy spásaly obrůstající plochy a protože zde není dvojmo ohradník, minishetlandíci mají smůlu. Bohužel suchý rok nás nutí napájet krávy čerpáním vody ze studny do napajedla, takže varianta, že by krávy pobývaly jen Pod humny a výběh U silnice zůstal koním, není možná. Ve výběhu U háječku je aktuálně trávy dost, ale dsc_3460.jpgsamozřejmě, když tam přesunu Picovo stádo, bude rovnováha mezi růstem trávy a jejími požírači vychýlena na druhou stranu...

Navečer - Jiří s Martinou - focení koní. Nedávno mne oslovil nějaký profesionální fotograf, jestli nechci vyfotit koně. Nevím, proč bych platila za fotky, když mám tolik přátel, kteří skvěle fotí! Tím nechci říct, že mi jde o to, mít něco zadarmo, spíš že s kamarádem - kámoškou pokecáme, a je to prostě o něčem jiném než o byznysu :-)

Také jsem zašla s Quirim oprubovat Grácii.

dsc_3612.jpg16. června - připuštění May-Bey tentokrát trvalo déle, protože jsem si uvědomila, že brzy pojede domů a přitom se špatně chytá. Jenže klisnu, ačkoli byla zrovna "pod hřebcem", říjná nálada okamžitě přešla, když jsem natáhla ruku k její hlavě (a ohlávce). Takže jsem po dvou pokusech uvázala hřebce v domečku, že až k němu Maya vejde, zavřu ji zde. Mazaná Maya tušila podraz - nakoukla dovnitř a rychle vycouvala, ale když jsem se tvářila jako nic, nakonec se mi za ní podařilo zavřít a od té doby se musí spokojit s malým výběhem u domečku.

17. června - 4. skok Pico - Maya, už pištěla, moc se jí "sexování" nezamlouvalo, říje končí...

dsc_3223.jpg18. června - odjezd May-Bey a Barneyho - ráno už tedy klisna vůbec nechtěla držet a večer si ji majitelé odvezli

19.- 22. června - připuštění Bess - má nějaký divný cyklus...

20. června - v poledna odjezd Lusi a Joly, navečer přivezení klisen Finja a Sindy - umístěny byly do zahrady, protože nerespektují ohradník. Hned jsem je prubla hřebcem Quiri, i když, až půjde Sindy ke koni, bude na ni připouštěn Pico. Quiri je aktivnější a lépe po ruce, tak zkoušení obou klisen zastane i za Pica.

22.+23.+24+25+27. června - připouštění klisny Finja. Sindy strašně žárlí. Nejprve se jen tlačila mezi Quiriho a svou družku, aby jim "lásku" překazila, pak přitvrdila a kopala po hřebci, nakonec šla po něm natvrdo zuby. Takže připouštíme v ohrádce před domečkem a Sindy zuří za ohradou :-)

27. června - přesun koní

Nejprve jsem malé stádo dosud pobývající na pastvině U háječku nalákala do postavené ohrádky, pak jsme do výběhu  vpustili velké stádo poníků. Někteří šli nadšeně sami, Slávia za maminkou, druhá dvě hříbata se zasekla a musela jsem je natlačit přes místo, kde bylo předtím zavřeno, Lisette jsme naháněli nejdéle. Pico hned dozíral na dcery "za katrem", aby se mu nezamíchali mezi jeho holky :-) Pak se postavil dělící ohradník tak, aby Picovo stádo zůstalo dole. Stihli se 3x pořádně proběhnout dokola, ale teď mají na běhání "jen" jeden hektar a kousek... - Nakonec se pustilo malé stádo do jejich části u silnice. Není to vůbec ideální řešení, ale nějaký čas to zvládneme. Zahrada je totiž stále obsazená kobylkami německé majitelky...