Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Allegro byl nejenom prvním „aslanským“ hříbětem shetland pony s úplným původem, ale později i naším prvním odchovaným plemenným hřebcem.

Začala jsem s chovem SHP jak se dalo. Získala jsem nejprve klisnu Korinu, později jsem, nejdříve vzetím do pronájmu, doplnila chov o klisnu Almu. Korina sice pocházela ze ZOO Chomutov, ale její otec neměl licenci hřebce a tak černá hnědka Korina žádné doklady o původu nezískala. Alma byla úplně jiný případ - tato ryzka s bílou hřívou pocházela z chovu Ing. Tvrdíka a byla tedy mou první původovou klisnou.

            První hříbě, které se Almě narodilo, byl hřebeček Allegro. Raději bychom uvítali klisničku, ale té jsme se dočkali v témže roce od Koriny - pojmenovali jsme ji Kassiopeia, a také Alma další rok přidala Armair Amy (jméno úmyslně připomíná zakladatelku rodiny Ardmair Queens Tiaru).

Ale zpět k Allegrovi. Hřebečka si u nás zamluvil pan Chochola, s tím, že si ho převezme, až prodá svoji klisnu Cilku (klisnu jezdecký pony). Ta měla pod sebou hříbě, které kupoval zase někdo jiný a tak se „uvolňování“ místa pro Allegro protahovalo. Z důvodů, aby společný odchov Kassiopeiy a Allegra nevedl k předčasné březosti Káti, prodali jsme dřív než Allegra ji - do nedaleké vesnice. O měsíc později se její nový majitel rozčiloval, že jsme mu prodali zlé zvíře, co jen kope a kouše! S obavami, že se nám namísto naší roztomilé klisničky vrátí navždy zkažená potvora, jsme vrátili peníze a dostali Kassiopeiu zpět. Říkali jsme si - to jsme si tedy pomohli… K našemu překvapení se Káťa chovala jako předtím, nijak špatný charakter neprojevovala! Záhadu vysvětlilo poptávání u sousedů dočasného chovatele.  Dozvěděli jsme se, že se rozhodl, že sám roční kobylku obsedne! Není divu, že po pár pokusech o „obsedání“ natočila Kassiopeia, jak ho zahlédla vedle sebe, k němu zadek a bránila se kopáním účinně před jeho týráním! Když majitele opakovaně vykopala ze stáje, snažil se ji udobřit pamlsky. Ale jak k nim natáhla důvěřivě hlavu, ucukl a smál se, že tak snadno se zase neudobří on. Kobylka se příště snažila být rychlejší, až „takychovatele“ při chňapání po cukru kousla! Naštěstí to v téhle fázi vzdal a držení poníka si rozmyslel. Předpokládám, že později by pokračoval jednak bitím „neposlušné“ poničky a „terapii“ by doplnil hladovkou, aby jí „ukázal“, že si žrádlo nezasloužila…

Proč o tom píši v příspěvku o Allegrovi? Protože tím se znova sešla obě roční hříbata u nás a stalo se právě to, čemu jsme prodejem Kassiopeiy chtěli zabránit - za 11 měsíců nás překvapila klisničkou Karamelou. Kassiopeia byla v té době sotva dvouletá, přesto jí tato předčasná gravidita neublížila - vyrostla víc než oba rodiče - na hranici možnosti zápisu do PK SHP (110 cm KVH). To se dá vysvětlit geny otce Koriny, kterým byl shetland českého chovu bez dokladů a patrně šlo o křížence s větším poníkem. Matka Koriny byla klisna importovaná z Německa. Proto je možné, že měla Kassiopeia 110 cm, i když otec Goldan Cavalier měřil 98 cm a matka Korina 106 cm. Podobná překvapení jsou v F2 generacích normální.

            Allegro se tedy už ve svých dvou letech stal otcem, hříbě ale zůstalo bez původu jako tzv. „dítě lásky“, protože hřebec neměl licenci plemeníka.

Allegro několikrát změnil majitele. Po panu Chocholovi ho měl pan Pěchouček z Tachovska, odkud se shodou náhod vrátil do našeho okresu - nejprve do Vejprnic k panu Karpíškovi, později do Újezda k panu Slepičkovi. V době, kdy jej vlastnil Ing. Karpíšek, jsem si Allegra na krátkou připouštěcí sezonu půjčila. Z tohoto krátkého působení pocházejí Allegrovy dcery Borůvka a Dafné. Vím, že klisniček po něm bylo více (mám dojem, že dával pouze klisny), ale nejsou evidované.

            Hřebcův vliv na český chov SHP je tedy nepatrný. Někdy prostě nepřeje štěstí. Allegrova smůla byla v tom, že všichni jeho majitelé neměli žádnou vlastní klisnu na připouštění. Dnes je Allegro už po smrti...