Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie plemene SHP

Příspěvky

Situace v chovu shetlandských pony v ČR 2

25. 11. 2008

Slíbila jsem vám celé znění článku v Našem chovu, tak slib plním.
 

Náš chov 9-2008

8. 9. 2008

Po deseti letech přišel čas na bilanci českého chovu SHP
 

2. ročenka SHP

16. 2. 2008

Dlouho očekávaná brožurka je již k dispozici.
 

Marshwood

30. 12. 2007

Hřebčín, který ovlivnil hlavní část Británie, Evropy, Austrálie a v neposlední řadě i Shetlandy je Marshwood, který založila paní Betty Cox (manželka majora Maurice Coxe) v Dorsetu, v roce 1922. Obrovský přínos pro plemeno, který jinými způsoby přinesli major a paní Coxovi je popsán na jiném místě.
 
Celý příspěvek | Rubrika: Historie plemene SHP | Komentářů: 0

Harviestoun

30. 12. 2007

Jménem, o němž jsme se již zmiňovali v souvislosti s Transy, a které se objevuje v rodokmenech mnoha poníků doma i za hranicemi je Harviestoun. Hřebčín založil těsně před první světovou válkou pan J. E. Kerr z Harviestounu, blízko Dollar v Clackmannanmshire a Castle Campbell. Jeho první registrace v plemenné knize je z roku 1914. Pan Kerr byl prvotřídní chovatel. Úspěšně choval a vystavoval nesmírný rozsah živočišných druhů od bílých myší, přes morčata, ptáky, psy, Hackneye, Clydesdalee a samozřejmě také Shetlandské poníky.
 
Celý příspěvek | Rubrika: Historie plemene SHP | Komentářů: 0

Shetlandi bojují o uznání v pony sportu

28. 12. 2007

V mnohem soutěživějším světě shetlandů, používaných na ježdění, bylo za posledních 15 let nejpovzbudivějším znakem uznání ze strany rozhodčích a světa, který shetlandské poníky neuznával, za ryzí výkonnostní koně, které mohou soutěžit za stejných podmínek s ostatními plemeny. Shetlandští nadšenci vždycky oceňovali schopnosti tohoto plemena ale někteří rozhodčí nejenom že měli předsudky ale neměli ani tuchy o jejich schopnostech.
 
Celý příspěvek | Rubrika: Historie plemene SHP | Komentářů: 0

Zamyšlení nad vozatajstvím SHP

28. 12. 2007

V příspěvku se autorka V.R. zamýšlí nad minulostí zápřahového sportu se shetlandy. V ČR se s vozatajskými sporty v podání shetlandů teprve začíná a tak je tento příspěvek pouze pro informaci, co by se dalo s poníky podniknout...
U nás už také někteří chovatelé absolvovali nějaký "čundr" s vozíkem a poníky, obdobné popisovanému...
 
Celý příspěvek | Rubrika: Historie plemene SHP | Komentářů: 0

Transy

16. 12. 2007

Hřebčínem založeným ve stejném roce jako Earlshall, který však dodnes dobře a doopravdy funguje je Transy, dnes umístěný v v Devonshaw, blízko Dollar v Clackmannanshire. Tento proslavený hřebčín slavil v roce 1996 stoleté výročí svého založení. Založen byl panem Williamem Mungallem, dědečkem dnešního majitele, pana D. W. H. (Dougal) Dicka. Je to bezpochyby jeden z největších hřebčínů tohoto plemena. Významný počet úspěšných současných poníků v Británii odtud pochází, stejně tak jako v zámořských zemích včetně Austrálie, Nového Zeelandu a Evropy
 
Celý příspěvek | Rubrika: Historie plemene SHP | Komentářů: 0

Earlshall

16. 12. 2007

Významným hřebčínem, založeným koncem minulého (19.) století, který používal mnoho Londonderryho krve, byl hřebčín pana R. W. R. "Bob" Mac Kenzieho z Earlshall, Leuchars, ve Fife. Zakládajícími klisnami, registrovanými v roce 1894, byl chov pana Alexandera Sandisona z Uyesound na Unst. Tyto klisny připustil Londonderryho hřebcem Pineapple 135, 34 inch (86 cm) vysokým ryzákem po Lord of Isle z Pride 202 po Prince of Thule. V oné době byl Pineapple považován za nejmenšího, existujícího poníka, něco co čemu lze, s hlediska dnes běžného vzhledu poníků, měřících méně než 30 inch (76 cm), těžko uvěřit.
 
Celý příspěvek | Rubrika: Historie plemene SHP | Komentářů: 0

Proslavili se svou prací v dolech

11. 12. 2007


Nic nemohlo být vzdálenější od života poníků na ostrovech, ať byl často sebe drsnější, než to, s čím byli spojeni v myslích veřejnosti toho období, s prací v uhelných dolech.
Představa Shetlandských poníků (ale i jakýchkoli jiných) trávících skutečně celý svůj život v podzemí je absolutně odporná a určitě by nebyla tolerována dnes, kdy se dbá o blaho zvířat. Je téměř nemožné představit si toto období v historii poníků objektivně. Je snadné zaznamenat to množství zla, které se stalo, je ale méně snadné zaznamenat opatření, která byla podniknuta pro zlepšení osudu poníků, aniž bychom museli obhajovat neobhájitelné.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Historie plemene SHP | Komentářů: 0