Jdi na obsah Jdi na menu
 


South park

23. 11. 2007

Rozpuštění hřebčína Londonderry bylo koncem jedné kapitoly v historii chovu Shetlandů. Bylo však svým významem zahájením kapitoly další. Je zcela přirozené, že se krev z Londonderry rozptýlila široko, daleko. Významnější poníky koupili chovatelé, jejichž hřebčíny [chovy] měly obratem velice výrazný vliv na následující vývoj chovu.

Prominenty mezi těmito chovateli (šlechtiteli) byly Ladies Estella a Dorothea Hope, dcery šestého hraběte of Hopetoun, který měl sídlo v Hopetoun House, Linlithgow, East Lothian. Podle jejich praneteře zesnulé Lady Joan Gore-Langton, měly obě sestry velice blízko ke všem zvířatům, ať už to byly Jerseyské krávy, Brahminští býci, zebry, vydry, osli a na konec, ale ne poslední v řadě zajíc, který se jmenoval Juggins [pitomeček - trouba nejvýstižnější překlad by asi byl podle Sekory "trumbelínek"]. Někdy během zimy 1870 si pořídily dva Shetlandské poníky pojmenované Jack a Jill. Trvalo to až do příštího léta, kdy poníci shodili svoje svetry (svoji zimní srst), než se zjistilo, že Jill je hřebec! Oba poníci byli zapsáni do plemenné knihy tak jak byli pojmenováni a Jill je zapsán pod číslem 19 v prvním svazku. To bylo základem, z něhož vyrostl brzy velice slavný hřebčín South Park (jižní park). V roce 1886 opustily sestry se svými zvířaty, včetně rozšířeného stáda Shetlandských poníků Hopetoun House a přestěhovaly se do Anglie. Ze začátku žily na Great Holllanden Farm, blízko Sevenoaks v Kentu a později v South Park, blízko Robertsbridge v Sussexu, kde se nadšeně pustily do chovu a vystavování svých Shetlandů.

Ponechávaly si pro chovatelské (šlechtitelské) účely jenom ty nejlepší poníky a když byly spokojeny, že mají typická zvířata, praktikovaly s velikým úspěchem příbuzenskou plemenitbu. Zúčastnily se také předvádění Londonderryho poníků v roce 1892, kdy koupily skvělého Prince of Thule za směšnou cenu 30 guineí a v roce 1895 Prince of Thule následoval na jih jeho dvanáctiletý syn Oman 33. To jak sestry použily Omana, prokazovalo jejich strategii příbuzenské plemenitby. Jedním z jeho nejlepších synů byl Seaweed [Mořská Řasa ale také Mořská Herka] 333, ze Sea Serpent [Mořský had] 1535, která sama byla po Omanovi. V roce rozpuštění Londonderryho chovu byl 27 let starý Prince of Thule zabit v boji s Omanem.

Ladies Estella a Dorothea koupily řadu poníků při rušení Londonderryho chovu, včetně Odina, který byl extensivně s velikým úspěchem využíván. Vynikající mezi jeho syny byl Thoreau 392, obzvláště krásný poník s jemnou akcí, který udělal pozoruhodnou kariéru na přehlídkách, jak na ruce, tak i v postroji. Poníci se tehdy vystavovali mnohem řidčeji než dnes, přesto v přehlídkové kariéře, která trvala jenom několik málo let, získal zlatou medaili pro nejlepšího poníka na Highland Show v roce 1907, další zlatou medaili, šest stříbrných medailí a osmnáct prvních míst. Pro South Park byla také typická Thoreauova plemenitba. Jeho matka Thora 212 byla také po Odinovi z Thordisy, po Lord of Isles z Thorgerdy. Jak Lord of the Isles, tak i Odin byli po Jackovi, stejně jako Thorgerda.

Pokračujíce v používání Londonderryho krve Ladies Hope-ovy koupily v roce 1903 čtyřletého, 321/2 inch (83 cm) vysokého hřebce Haldora 270, pocházejícího z chovu pana H. F. Andertona. Také Haldor byl spřízněn s Jackem, tím že byl po Duncanovi 147, který byl po Jackově synovi Laird of Noss [Zeman z Nossu] a z Dinah 525, která byla po Lord of the Isle a z Dainty 172. Dainty [Pochoutka ale také Dívka k nakousnutí] byla po Lionovi 22 (vychovaném panem John Brucem v jeho hřebčíně Sumburgh) a z Jackovy dcery Dumple. Haldor byl výbornou volbou a ukázal se jako velice úspěšný plemeník. Mezi jeho syny byl Helium 452 (z matky Helga 5288 po Lord of Isle).

Pro ženskou stranu hřebčína koupily Ladies Estella a Dorothea kromě svých dvanácti nákupů při rozprodeji Londonderryho chovu plemennou klisnu Beauty, vítězku Royal Highland Show (Královská Highlandská přehlídka) a dceru Darlinga, jinou Highlandskou vítězku a matku ještě jiné významné klisny, Bretta 811 (po Odinovi). V roce 1904 koupily v hřebčíně Earlshall pana R.W.R. Mackenzie také Sea Serpent 1535 (Oman/Sybil 1114 po Thorovi) jako tříletou klisničku a dvě klisny Londonderryho chovu Helgu (po Lord of Isle z z Fra po Prince of Hule) a Freesia 1601, po Bonaparte 168 z Fuchsia 1285, chovanou v Marchioness of Linlithgow. Bonaparte byl z Odina po Beauty a Fuchsia byla ?vnuk? asi by měla být vnučkou Odina.

Ženská strana tak byla prostoupena (doslova prosáklá) Londonderryho krví ale původ jejich legendární zakladatelské klisny, grošačky Hoplemuroma 130 nebyl znám. 351/2 inch (90 cm) červená grošačka, která se narodila v roce 1883, byla matkou Corona 2015 (po Odinovi), z němhož pochází mnoho poníků ze South Park. Hoplemuroma byla stejně skvělá jak v zápřeži, tak i pod sedlem. Ladiesky Estela a Dorothea byly nadšenými vozatajkyněmi (první z nich podle jejich praneteře, Lady Joan Gore-Langton, s ohromující jistotou, dalo by se dokonce říci s nonšalancí). Nebylo však zaznamenáno kdo jel Hoplemuromu, když klisna, jak se traduje, urazila klusem 4 míle za 16 minut, 7 mil za 29 minut a 9 mil za 43 minuty. S nákladem 4 stone (~ 25,4 kg) v sedle a daným 300 yardovým startem získala klusácký handicapový závod pro poníky 14 dlaní a menší

Mezi nejúspěšnějšími přehlídkovými poníky ze South Park byli praví bratři, 33 inch (84 cm) vysoký hřebec Fairy Light 1259 a 36 inch (91 cm) vysoký Fairy Lamp 985 (po Electric Light 650, jenž byl synem Thoreaua z Fairy Tale 3086, která byla vnučkou Haldora). Dva šedě smetanoví hřebci Cuckoo 1536 (vnuk Thoreaua z Corona`s Climax 4505 po Cafe Cloche 1046) a Ferdinand 1307 (vnuk Electric Light 650 a z Felice 3532, vnučky Omana) byli velkými vítězi v zápřeži, když byli úspěšní v Royal Richmond, Olympia a v Aachen v Belgii v roce 1938). Mezi klisnami byly velice užitečné Belle of the Ball 2333 (Oman/Bretta) a Corona`s Climax 4505.

Všechna hříbata byla pojmenována jmény, jejichž první písmeno bylo shodné s prvním písmenem jména jejich matek. Tak rodina "B" pocházela z Bretty a byli to většinou hnědáci nebo vraníci; rodina "C" byli plaváci, smetanoví nebo strakáči; rodina "R" byli smetanoví s hřívou a ohony barvy lnu a "Fs" a "Vs" byli téměř všichni "mini" různých barev, včetně grošáků.

Sestry byly plně zaujaty svými poníky, jejich chovem, jejich zapřaháním a předváděním. Několik svých hříbat prodaly, včetně Championa, který šel v roce 1901 k ruské carevně a Cara, jenž šel ke královně Viktorii. Snad nejvýznamnějším prodejem byl hřebec Halcyon of Boiam 600 (po Thoreau), který byl vyvezen do známého a vlivného hřebčína "Shetland Heigths" paní Maclellan ve Victorii v Austrálii (vizte stránku 160 a následující).

Lady Dorothea Hope zemřela v roce 1927 ale Lady Estella pokračovala v chovu a vystavování s výjimkou přerušení během Druhé světové války. Jaký měla veliký a milovaný charakter. Poníky zbožňovala a obvykle obědvávala formálním způsobem ale s jedním z nich, stojícím vedle ní, jak to ukazuje fotografie na předchozí stránce. Sama sebe také vozila na místní železniční stanici a zase z ní. Její oblíbený štolba vždy čekal s poníky zapřaženými ve dvojkolce na její návrat. Při návratu na South Park sama dvojkolku řídila a štolbu nechala, aby se včas dostal domů jak umí, aby ji mohl při jejím příjezdu přivítat!

Poníci malé tělesné výšky, s nimiž je South Park spojen, byli vždy jeho pýchou; nejmenším z chovu byl 261/2 inch (67 cm) vysoký hřebeček Fairy Fly 1537 (po 33 inch (84 cm)vysokém Fairy Light z Fary Friend, která měřila 291/2 inch [75 cm] a po Cherubino 1363 30 inch [76 cm] vysokém poníkovi, rovněž po Fairy Light). Často se zapomíná, že sestry chovaly také vynikající poníky standardní výšky. Největší z nich měřil 41 inch. (104 cm). Ať už chovaly jakoukoli výšku, jejich cílem byl chov "miniaturních loveckých koní, ne miniaturních zápřahových koní"!

Lady Estella zemřela ve vysokém věku 92 let ale ještě v pozdní osmdesátce plánovala rozvoj svého hřebčína a experimentovala s plemenitbou. Bohužel byla ve svých posledních létech poněkud nedůsledná při registraci svých nádherných poníků, i když ji paní Betty Cox (o ní později) velice upomínala.

Po smrti Lady Estelly přešel South Park na její praneteř Lady Joan Gore-Langton. Lady Joan viděla, že je zapotřebí dovést nového hřebce, aby mohly různé linie pokračovat. A našla 391/2 inch (100 cm) vysokého smetanového plaváka, Avening Davy Crocket 1736, po Avening Jupiter 1410 z Avening Carola 4854 a vnuka plemeníka ze South Park Ferdinaneda 1307. Byla to čistá krev South Parku a slavil veliké úspěchy. Po Davy Crocket následoval Baron of Belmont, vychovaný na Shetlandech, po Robin 1607, hřebci ze South Parku. Pro miniaturní část hřebčína koupila Lady Joan hřebce Ron of North Wells 1989 a 31 inch (79 cm) vysokého vraníka Marshwoodské krve.

Přesto, že měla Lady Estella malou rodinu poníků s titulem "Fairy", nepoužívala tento titul u všech. Lady Joan se rozhodla, že titul "Fairy" bude pokračovat u miniatur. Hřebec hnědák Fairy Bacchus (2545) byl plemeníkem a stal se hřebcem používaným na dcery Ron of North Wells.

V době své smrti v roce 1989 měla Lady Joan za sebou téměř třicet let velice úspěšné práce pro South Park. Hřebčín přešel na její dceru, ta však žije v Americe a tak je dnes majetkem její

neteře se strany manžela Countess De La Warr of Buckurst Park v Sussexu. Cílem Lady De La Warr je, bude-li to možné, znovu zavést některé ze starých linií South Parku. Nedávno dostala 21 let starého hřebce Fairy Crumb (z Fairy Coquette) z linie "C"; Fairy Rosamund je mladá klisnička, representující linii "R" a Hřebec Fairy Viking z linie "V", která vede zpět ke hřebci Vero 1746 (po Fairy Fly 1537). Vikingovi je teď [1996] 29 let ale podle majitelky je ve "skvělé formě". Jedna linie, která chybí a byla hledána, je linie "B"nehledě na starší klisnu Baroness, která je vnučkou slavného Thoreaua.

Lady De La Warr zdědila také podivuhodnou sbírku fotografií poníků ze South Park a jejich majitelů, která sahá až do velmi ranných dnů. Některé z nich jsou s jejím svolením reprodukovány na stránkách 50, 52, 55, 57 a 58 orik.

Pan Francis Gourlay z Dumfries-shire byl jedním z dalších zákazníků Londonderryho výprodeje. Koupil čtyři poníky včetně Darling II 175 (Laird of Noss/Darling), od nějž pochází řada Harvestounských poníků. Delia 2327 (po Thorovi), dcera Darling II, byla matkou Drumlanringa 699 (vnuk Thora) a Dusmuira 1155 (po May King of Penniwells 769, který pochází od Helium 452). Vnučka po Delia, Delilah 2708 (zplozená vlastním polobratrem Delie, Dvorakem 375) byla matkou Dollar Boye 1242. Byl to relativně malý hřebčín ale významný, protože hřebci byli využívání v řadě dalších hřebčínů, dokud nebyl v roce 1931 zrušen.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář