Jdi na obsah Jdi na menu
 


Standard plemene

7. 1. 2008

Standard plemene:

Plemeno shetlandský pony se člení do dvou typů

  1. Standardní typ
  2. Mini typ

Standard platí s výjimkou výšky a měr pro oba typy.

Shetlandský pony – typ standardní 

Výška:

       Registrovaní jedinci nesmí přesáhovat výšku 41“ (105 cm) ve věku tří let nebo dříve, ani  42“ (107 cm) ve věku čtyř let a více. Pony se měří od kohoutku k zemi pomocí měřící hole a jako podklad pro měření je dávána přednost betonovému podkladu.

Minityp má KVH do 87 cm.

      

       Pro větší  názornost jsou uvedeny v následující tabulce i další míry:

 

hřebci

klisny

KVH ve 3letech                            

87 – 105

87 - 105

KVH ve 4letech              

87 – 107

87 – 107

KVP          

90 – 122

90 – 126

obvod hrudníku    

115 – 150

110 – 150

obvod holeně

13 – 17

12,5 – 16

Srst:

Srst se mění podle období. V zimě dvojí srst s krycími chlupy, které kryjí před deštěm a udržují kůži shetlanda naprosto suchou i v nejhorším počasí. Letní srst by měla mít hedvábný lesk. Hříva a žíně na ocase by měly být vždy dlouhé, rovné a bohaté, osrstění  spěnky rovné a hedvábné.

   

Hlava:

Hlava by měla být malá, správně nesená a proporcionální. Uši by měly být malé a vztyčené, široce posazené, avšak směřující dostatečně dopředu. Čelo by mělo být široké s výraznýma, tmavýma, inteligentníma očima. Huba musí být široká s širokými a otevřenými nozdrami. Zuby a čelist musí být správně utvářené.

Trup:

Šíje by měla být řádně posazena na plec, která by měla být šikmá, ne strmá a měla by být zakončena dobře vyznačeným kohoutkem. Tělo by mělo být silné s dostatkem prostoru pro srdce, pružnými žebry, silnými a svalnatými bedry. Stehna by měla být široká a dlouhá s ocasem správně nad nimi nasazeným.      

Přední nohy:

Měly by být dobře umístěny s dobrými kostmi. Silné předloktí. Krátké vyvážené kosti předloktí. Pružné spěnky.

Zadní nohy:

Stehna by měla být silná a svalnatá s dobře tvarovanými silnými hlezny, ani šavlovitými ani strmými. Při pohledu zezadu by zadní nohy neměly být příliš široko posazeny, ani by neměla být dovnitř vtočená hlezna.

Spodní část nohy (kopyto):

Tuhé, oblé správně tvarované – ne příliš krátké, úzké, zaškrcené nebo slabé.

Chod – pohyb:

Přímý volný pohyb se zapojením všech kloubů. Správné našlapování.

Všeobecně:

Nejvýraznější a nejpodstatnější znak SHP je jeho vyzařující vitalita, životní síla a robustnost.

Barvy srsti:

Shetlandský pony může být ve všech známých barvách koní s výjimkou skvrnité

Černá (Black): Černý pigment je všude v srsti, na končetinách, hřívě i ocasu, bez přítomnosti genů pro skvrnitost kromě bílých znaků.

Černý hnědák, tmavý hnědák (Brown): Když je v srsti směs černého a hnědého pigmentu.

Hnědák (Bay): Odstín se mění od bledě hnědé nebo hnědé až k jasné barvě blížící se ryzákovi, ale od ryzáka se odlišuje tím, že má na dolních částech končetin černou. Černá je hříva a ocas a často i černé konečky uší.

Ryzák (Chestnut): Vytváří ho tlumeně oranžový trup, intenzita se mění od červenavé po zlatou. Podle sytosti barvy může být ryzák světlý, tmavý (játrový) nebo zlatý. Pravý ryzák má rezavou hřívu a ocas, který může být světlejší nebo tmavší, než je barva trupu. Hříva a ocas mohou být také v barvě lnu.

Šedý bělouš (Gray): Srst na těle je střídavá mozaika černých a bílých chlupů na černé kůži. S postupujícím věkem srst zesvětluje. Jelikož je mnoho variací v závislosti na věku a období, všechny by měly být nazývány bělouš.

Strakoš (Piebald): Na těle jsou velké nepravidelné skvrny černé a bílé barvy.

Strakoš (Skewbald): Na těle jsou velké nepravidelné skvrny bílé barvy a jakékoliv další definované barvy kromě černé.

Izabela (Palomino): Barva koně vyražené zlaté mince (světlejší nebo tmavší odstíny jsou přípustné) s bílou hřívou a ocasem.

Mourek (Roan): Bílé chlupy roztroušené v srsti vytvářejí roan efekt. Roanové se rozeznávají podle základní nebo tělní barvy, které jsou všechny trvalé. Při popisu roana musí být udána základní barva, např. modrý roan, červený roan, apod. Na srsti končetin obvykle převládá základní/tělní barva i když se mohou vyskytovat i bílé znaky.

Plavák (Dun): Plaváci mají různou barvu trupu od krémové nebo světle šedé po ryzou nebo hnědou, ale poznají se podle tmavších končetin a hřbetního/úhořího pruhu na hřbetě. Při popisu druhů musí být uvedena základní barva, např. modrý plavák, žlutý plavák atd. Hříva a ocas jsou vždy černé nebo smíšené.

Víry (Whorls): Víry jsou formovýny změnami ve směru růstu srsti a měly by být v popisu označeny křížkem „x“.

Odznaky, skvrny (Flesh marks): Objevují se tam, kde v srsti chybí pigment a měly by být označovány jako celistvá červená plocha.

Získané znaky: Jedná se např. o jizvy, které by měly být na nákresech označeny uvozovkami. Vypálené znaky by měly být také popsány a jejich umístění zaznamenáno do příslušného nákresu.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Odpověď

(Milena, 27. 12. 2010 19:53)

O historii se dočtěte v další rubrice :-)

hystorie

(hidbduefkhwcfo, 25. 12. 2010 20:16)

a mate k tomu ponymu take neco o jeho hystorii?????
prosim odpovezte!!