Jdi na obsah Jdi na menu
 


Původně jsem avizovala a měla domluvené zapůjčení bělouše TORNÁDO holandského chovu, dosud v ČR bez potomků. Trochu mi na něm vadila jeho bílá barva, měla jsem obavu, abych těch běloušů neměla nakonec v chovu moc. Jak už jsem mockrát vysvětlovala, snažím se odchovávat taková hříbata, co se líbí mě, ze kterých bych si mohla vybírat klisničky i pro vlastní chov a nechce se mi moc pouštět hřebce, od kterého bych si do vlastního chovu nic nezařadila a potomstvo by už při početí bylo určeno na prodej. Nejsem zaujatá vůči jiným barvám shetlandů, než je ryzá, ale můj chov je vcelku malý a tak se domnívám, že mu jistá velikostní a barevná specializace nebude na škodu, naopak. Nezavrhuji tedy koně jiných barev, ale pouze stavím na první místo ryzáky a na druhé "poloviční ryzáky" , tj, koně, kteří mají jednoho z rodičů ryzáka, jsou tedy geneticky napůl ryzáci a jejich potomci budou z poloviny ryzáci, budou-li připařováni s ryzákem.

Na kadovském výběru hřebců se o licenci plemeníka ucházel také další z řady hřebečků v majetku rodiny Kočovských - PEDRO. Tento černý hnědák je prvním synem výstavně velmi úspěšného hřebce Philipa, který již dospěl do věku možného použití v chovu. Jeho matkou je klisna ryzka Bay Bay z chovu MUDr. Nováka, která je v exteriéru poněkud horší. Výsledek jejich spojení je hřebec exteriérově odpovídající průměru rodičů - mohutnější kostry, menší KVH, dobré holeně, ale také hrubší stavby těla a hlavy. Přesto mne hřebec zaujal a rozhodla jsem se, že pokud před licentační komisí uspěje, odvezu si místo Tornáda jeho. Bylo to skutečně na hraně, nakonec hřebec prošel se ziskem 7.1 bodu a mohl tedy být zařazen do chovu a odjet na stanici hřebců - k nám.

Je velice hodný, klidný, vychovaný a vyrovnaný, dobře se s ním manipuluje.Po počátečních rozpacích (rubrika Hřebčín on-line 14.týden) už vím, jak na to, abych mu poskytla podmínky, ve kterých je ochoten plnit poslání, pro které do hřebčína přijel. Hřebec si určitě jeden ročník hříbat v hřebčíně Aslan zaslouží. Možná dá s mými klisnami ideálního poníka, který v sobě spojí mohutnost i ušlechtilost, možná ne. Uvidíme.  Nejdřív musíme na jeho hříbata "zadělat", pak počkat, až se narodí.

 V tom je chovatelství krásné - stále plné nadějí.

 

Náhledy fotografií ze složky Pedro