Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poker z Aslanu

Poker z Aslanu

 

pok.jpg

Dlouhý příběh jeho krátkého života:

Duhu jsem už považovala za falešně "březí", vemínko jí zůstalo malé a bříško se jí, na rozdíl od ostatních březích klisen, přestalo zvětšovat a jevilo se velké stejně jako v letech kdy byla Duha jalová. Také ubíhající dny svědčily pro tento výsledek. Mátlo mě jen změněné chování od loňska - zklidnění, obrovská nechuť držet při strouhání a take nynější courání po louce vedle Firefly, tedy s březí kobylkou. Ráno kolem 5. hodiny jsem se s Duhou mazlila, drbala jsem ji za ouškem. Ale že by mi "pošeptala", že hříbátko opravdu bude, to nééé . Další kontrola stáda byla kolem 7. a krátce po 9. hodině, zaměřená na Světlušku - ale samozřejmě člověk kouká po všech koních - po dovádějících hříbátkách, po klisnách, co jsou zde na připuštění a Pico je "drezíruje", po mladých kobylkách ve vedlejším výběhu... Před vařením oběda chvíli před 11. hodinou, jsem šla zkontrolovat koně znova. Koukám z dálky, že Duha je poblíž Firefly a točí se dokola, jako kdyby něco chránila... Duha? Mám ji bohužel zakrytou dalšími koňmi, přesto mám pocit, že tam nějaký drobek je.  Ukradla Světlušce hříbě? Nebo jí ho pomáhá hlídat? Ne, uvědomuji si najednou - to mrně musí mít na sobě bílou, Duha má bílou skvrnu jen jednu přes trup, "ponožky" by jí v trávě tak vidět nebyly...

poker2-002.jpgJá mám strakaté hříbě? Duha porodila?

Jsem v šoku. I pozitivní, ale nečekaná zpráva, může člověka odrovnat. Přicházím blíž a brečím radostí. Hříbátko, se kterým jsem už nepočítala, maličké, krásně strakaté (kámoška Gábina mě už opravdu zcela "zkazila" a mě se na stará kolena líbí strakošci), chodící, tedy v pořádku narozené - a já ještě před pár dny Duhu "nutila" zájemci o koupi shetlanda!  (mohl udělat dobrý obchod, jeho smůla)

Duha si hřebečka pečlivě hlídá, takže pohlaví jisté jen na 99% (něco se mu tam "bimcá"), ani mě k němu nepustí, tak jsem si jen doběhla pro foťák a pak hlásila všem - máme přírustek!

Velikost - tedy spíše mrňavost - hříběte objasňuje nevýrazné břicho Rainbow - ten prcek uvnitř moc místa nezabral!

poker2-001.jpgKrátce po obědě, kdy jsem opět šla zkontrolovat Světlušku - a pokochat se hříbětem, jsem si všimla, že započaly dopravní komplikace u ohrady , nejméně jedno auto, leckdy i dvě, tři zastavovaly u výběhu a osádka okukovala náš nový přírustek! Já jim ráda pokoukání dopřeju. Udělala jsem pár nových fotek a vrátila jsem se přes celý výběh domů. Byla jsem doma 5 minut a burcuje mne jeden z řidičů: utekli vám koně. Rychle se vysvětlilo, že utekla jen Duha s hříbětem, a že ji zahnali ze silnice na pole a hlídají, aby se nevrátila. Řidič mi nabídl, že mě tam sveze a byl by ochotný s rodinou pomoci s chytáním, ale já jsem spíš doufala, že když budu sama, snáze se mi povede skočit "nenápadně" po hříběti. Chytat klisnu nemá smysl ani když to je kobylka jinak krotká.

Stádo dokráčelo do dalšího protilehlého rohu pastviny a zjevně nešťastná Duha kopírovala jejich pohyb za ohradou. Chytání se nakonec nekonalo. Duha, když došla až za konec ohrady, podběhla nejprve do vedlejšího výběhu (kam později pustíme krávy) a odtud pod dělicím ohradníkem konečně ke stádu. Evidentně CHTĚLA BÝT s ostatními. Tak jsem doufala, že už zůstane ve výběhu. Musela jsem tedy doufat, co jiného jsem měla udělat? Naháněním Duhy bych ji mohla zase spíš z ohrady vyhnat...

poker2-004.jpgPoker tedy byl nadále atrakcí pro projíždějící. Navečer přivezla na připuštění své dvě klisny pani Ulrychová. Složili jsme Lisette a Zosje do výběhu a začala mela - Pico si je zaháněl k ostatním, Gemini je od ostatních vyháněla. Což o to, pohyb nikomu neuškodí.

Ale kolem 21. hodiny jsem si šla znovu zkontrolovat situaci a první, čeho jsem si všimla, že auta zase zastavují u výběhu - jo, a v záři refrektorů se tam prochází Duha s hříbětem!

Rychle jsem přešla výběh, podlezla na silnici a nalezla jediné řešení - MUSÍM chytit hříbátko! Když musíš, tak musíš - skočila jsem po něm, a už bylo moje. Duha mě chvíli obíhala, pak za mnou vzorně cupitala - kolem celého výběhu, po návsi, po dvoře mezi stroji, uličkou ve stodole ve které bydlí jeden z našich psů, až do domečku v zahradě. Tam nocoval Quiri s Amber. Zatímco já jsem položila hříbě do slámy, Duha se vrhla na oba koně, hnala je asi 20 metrů od domečku, až jsem měla strach, že "zapomene" kde má hříbě a požene se zpátky na louku (dvířka do stodoly byla pootevřená). Ne, ona není hloupá, jakmile Quiriho zkopala, vrátila se do přístřešku, já zavřela dveře - a uff, tady mi je žádné auto nepřejede! 

10245298_4202779323594_8013216955514599134_n.jpgMalý Poker, na kterého jsem se chodila koukat do zahrady pokaždé, když jsem šla na louku zkontrolovat Světlušku, abych se pokochala nečekaným a neobvyklým přírustkem, se zdál čilý a plně fungující (pil, vyměšoval), ale něco zřejmě bylo špatně. Jak jinak si vysvětlit, že jsem jej našla spícího za vzorného dohledu maminky Duhy - ale už se neprobudil.  Nechápu. Ráno jsme ho ještě okukovali s veterinářem (ano, je to opravdu hřebeček - konečně příležitost hříbátko zkouknout i po této stránce a honem jej vrátit nervní mamince - dost dokonce i mě hrozila!), a odpoledne už odvolávám Terezku, která před časem projevila přání nafotit co nejčerstvější hříbě...nestihla to, stejně jako Jirka s Martinou.

Nechala jsem Duze hříbátko až do večera hlídat, pak teprve jsem jí ho šlohla - naložila rychle na kolečko a poodjela. Duha se hned vrátila na místo smrti hříbátka, nenašla ho, utíkala k domečku, kde nocovali, zase zpátky, ale v kolečku si hříběte nevšimla. Mohla jsem ho odstranit úplně. Duha běhala po zahradě asi půl hodiny, pak už jen bloumala sem a tam.

Přes noc zapomněla, že hříbě měla. Nebo se smířila se ztrátou. Čekala na mne u dveří, doprovodila mne k domečku, pozorovala mne, jak beru ohlávku do ruky a nechala si ji nasadit, připnout vodítko. Kdo zná Duhu a kdo by ji viděl večer před tím, pochopil, jak zvláštní toto je. Ona chtěla odvést pryč! Chtěla zpět ke stádu.

Na rozdíl od ní já nezapomenu. A těším se na další hříbátko své strakaté kobylky - ať už bude strakaté nebo jednobarevné. Duha je velmi kvalitní klisna a porodem Pokera potvrdila, že je schopná dávat hříbata.